|
(21.09.2023)
Зам.-министър Виктор Стоянов ще участва в честванията в Полша, посветени на 1000 години от създаването на забележителния паметник на българската книжовност – „Супрасълския“ („Ретков“) сборник, 500 години от пренасянето му на полска земя и 200 години от откриването му в книгохранилището на Супрасълския православен манастир в Североизточна Полша, до град Бялисток. Зам.-министър Стоянов ще бъде придружаван от съветника на министъра на културата г-жа Амелия Гешева.
Честването е под почетния патронаж на Президента на Полша Анджей Дуда и на Министерството на културата на Република България. Основен организатор е Българското посолство във Варшава, в партньорство с Българския културен институт.
Програмата на юбилейното честване ще премине с международна научна конференция и съпътстващи прояви - показ на оригиналния ръкопис на „Ретковия сборник“, представяне на документална изложба, валидиране на пощенска картичка, откриване на паметник и възпоменателна плоча и др. В международната конференция в периода 22 - 25 септември 2023 г. ще участват видни българисти и слависти от България, Полша, Италия.
България ще бъде представена от авторитетни имена от Кирило - Методиевия научен център и от Института по литература на БАН, от Софийския и от Шуменския университет. Международното участие включва изтъкнати българисти и медиевисти от университетите в Лодз, Познан, Краков, Рим. Освен представители на академичните среди, в юбилейните прояви ще участват висши сановници от Българската и от Полската православна църква.
След откриването му за съвременния свят от Михаил Бобровски преди две столетия в Супрасълската лавра, „Супрасълският сборник“ става предмет на изучаване от страна на цяла плеяда забележителни слависти. Проучванията започват с описание на палеографските особености на ръкописа, на неговата лексика, продължават с издирването на гръцките източници на текста и преводаческите похвати, използвани при предаването на съдържанието му на старобългарски език и за състава на четивата в него. Постепенно се създава познанието за този кирилски паметник, обединяващ най-старинните характеристики на кирилометодиевската традиция и на Преславската книжовна школа. Книжовникът Ретко, преписал сборника от похвални и житийни слова в края на X – началото XI в., може би от глаголически оригинал, е създал най-обемистия от познатите ни днес старобългарски ръкописи. Разделен от обстоятелствата на времето в три различни книгохранилища, днес най-голямата част от този безценен дар на миналото се съхранява с грижа и отговорност в Народната библиотека във Варшава – една от най-значимите културни институции в Полша, чиято мисия е да съхранява и социализира не само полското, но и световното интелектуално наследство.
През 2007 г. “CODEX SUPRASLIENSIS” е включен в престижната листа на ЮНЕСКО с най-ценни документи от писменото наследство „Паметта на света“. В научните среди се оценява като най-големия по обем и най-ранния сред запазените старобългарски ръкописи в славянската книжнина и единствен сред съхранените кирилски паметници, който дава представа за Преславската книжовна продукция от времето на Златния век.
|
|