Превръщането на остров „Св. Св. Кирик и Юлита” в европейски център за изкуствата, третата българска изложба в Лувъра и Дните на България във Франция бяха сред темите на разговор между двамата
Министърът на културата Боил Банов и Н. Пр. г-жа Флоранс Робин, посланик на Франция в България, обсъдиха съвместни проекти на среща в Министерството на културата днес. На разговора присъстваха г-жа Ирина Петреску, културен аташе на Посолството на на Френската република в България, директорът на Френския културен институт г-н Клод Шасен и представители на Министерството на културата.
Създаването на европейски център за изкуства на остров „Св. Св. Кирик и Юлита“ в близост до Созопол е единият от проектите, за осъществяването на който България разчита на френските експерти, посочи министър Банов по време на срещата. Центърът е част от мрежата, която свързва „Лувъра” в Париж с „Лувъра” в Абу Даби. По отношение на проекта посланик Робин посочи, че двете страни вече са осъществили заедно много инициативи в областта на културата и ще се радва тази да бъде една от тях. Министър Банов от своя страна отправи покана към първия дипломат на Френската република у нас да посети острова и да се запознае на място с мащаба на проекта.
По време на срещата министър Банов подчерта, че ще разчита на подкрепата на страната за по-нататъшното успешно развитие на общите проекти, сред които размяната на изложби със световния музей „Лувър” и центъра „Жорж Помпиду”. По силата на споразумението с музея „Лувър“ експерти от двете страни подготвят изложба с работно заглавие „Светлини и сенки – изкуство и култура в България през XVI – XVIII век“. Сътрудничеството с Центъра за модерно изсуство „Жорж Помпиду” предвижда до края на следващата година да бъде организирана изложба в рамките на проект за създаване на „Колекция българско авангардно и съвременно изкуство“.
„Контактите ни с музея „Лувър” са изключително важни за популяризирането на българската култура, изкуство и история и Министерството на културата прави всичко необходимо да продължи тази традиция. Лувърът е държава в сферата на изкуствата и ние разчитаме на съдействие за осъществяване на третата българска изложба и на други бъдещи сериозни проекти”, посочи министър Банов.
„Годината 2020 се очертава като изключително богата за сътрудничеството ни, през нея предстои да се случат много от набелязаните в предишните години проекти”, отбеляза от своя страна Н. Пр. Флоранс Робин.
Министърът и френският посланик обсъдиха още продължаването на проекта „Пловдив - Европейска столица на културата”. Н. Пр. Робин посочи, че се възхищава на богатото културно наследство, което страната ни има и предложи съдействие за обновяването на Къщата на Георги Мавриди в Стария Пловдив, известна като „Къщата на Ламартин”, която има голямо значение за френската история. Различни идеи за това как културната ценност може да бъде развита и да се превърне в един от ключовите центрове на духовен Пловдив вече са били обсъдени и на среща с новоизбрания кмет на Пловдив Здравко Димитров.
По време на разговора между министъра на културата и първия френски дипломат в София беше обсъдена и инициативата „Културен сезон”, в рамките на която стои възможността за провеждането на Дни на България във Франция през 2025 година. В различни години френската държава организира на територията на цялата страна прояви, които представят културата и традициите на поканената страна. „Силно разчитаме на сътрудничество с Посолството, за да реализираме тази възможност“, отбеляза министър Банов.
Сред темите на срещата бяха и възможности за регламентиране на сътрудничеството в областта на киното чрез Споразумение за копродукции между България и Франция.
Министър Банов поздрави посланик Робин с встъпването в длъжност и пожела ползотворен мандат в България. Нейно превъзходителство от своя страна даде висока оценка за развитието на културната политика на България и изрази увереност, че ефективното сътрудничество ще продължи, защото е важно не само за двете страни, но и за конструирането на европейското културно пространство.