(09.10 - 09.11 2024)
Министерство на културата обявява конкурсна сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Нематериално културно наследство“ (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) за 2024 г. за дейности на професионалните фолклорни ансамбли, утвърдена със заповед № РД09-1096/26.09.2024 г. на министъра на културата.
Целта на Програма „Нематериално културно наследство” (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) за 2024 г. е да насърчи професионалното развитие на фолклора чрез активизиране на дейността на професионални фолклорни ансамбли, които поради спецификата на своя статут не могат да функционират изцяло на пазарен принцип и не получават държавна подкрепа.
Финансирането и отчитането на дейностите се извършва от Министерство на културата.
Право да кандидатстват в конкурсната сесия за финансова подкрепа имат професионални фолклорни ансамбли, които са самостоятелни юридически лица на територията на цялата страна.
Недопустими кандидати в конкурсната сесия - професионални фолклорни ансамбли, които: имат неизпълнени договорни задължения към Министерството на културата, имат публични задължения, с изключение на задълженията по невлезли в сила актове, както и разсрочени, отсрочени или обезпечени задължения, и професионални ансамбли, чиито проект включва дейности, които са финансирани по друг проект, програма или каквато и да е друга финансова схема или процедура от националния бюджет, бюджета на Общността или друга донорска програма.
Обща сума в размер на 3 500 000 /три милиона и петстотин хиляди/ лева за финансиране на проектите по конкурсната сесия за 2024 г.
Размер на финансовата подкрепа за един проект – до 325 000 (триста двадесет и пет хиляди) лева.
Одобрените проекти се финансират 100% авансово в размера на одобреното от Министерството на културата финансиране.
Програмата не изисква съфинансиране от страна на кандидатите.
Изпълнението на дейностите по Програмата ще продължи до 1 септември 2025 година.
Средствата по програмата не могат да се използват за дейности с еднакво предназначение, финансирани от фондовете на европейския съюз, друго национално финансиране, както и други донорски програми, което се декларира от съответния кандидат, подал проектно предложение за финансиране.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ
1. Създаване на нови творчески продукти /спектакли, тематични концертни програми и др./, представящи многообразието на българския фолклор и допринасящи за опазването на нематериалното културно наследство;
2. Разработване и реализиране на обучителни програми за ученици и студенти;
3. Развитие на творчески школи.
ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ
1. Разходи за постановъчна, репетиционна и концертна дейност;
2. Разходи за външни експерти, ангажирани за осъществяване на планираните дейности;
3. Разходи за закупуване на техника и оборудване за нуждите на планираните дейности;
4. Разходи за закупуване на народни носии;
5. Закупуване на музикални инструменти;
6. Разходи за външни услуги, свързани с предвидените проектни дейности;
7. Разходи за закупуване/ разработване на програмни продукти, свързани с планираните дейности;
8. Разходи за транспорт за осъществяване на концертни изяви;
9. Разходи за авторски права, лицензи и др.;
10. Разходи за маркетингови дейности.
НЕДОПУСТИМИ РАЗХОДИ
1. Средствата по Програмата не могат да се използват за дейности с еднакво предназначение, финансиране от фондовете на Европейския съюз, от друго национално финансиране, както и от други донорски програми;
2. Разходи за персонал и активи, които не са пряко свързани с изпълнението на допустимите дейности и постигане на предвидените цели;
3. Консумативни разходи — телефонни разходи, абонамент за интернет услуги, вестници и списания, канцеларски материали и офис консумативи, разходи с представителни цели (посрещане, престой и изпращане на гости и делегации, нощувки, консумация на храна и напитки, организиране на делови срещи, развлекателни събития, екскурзии), банкови такси и др. еквивалентни;
4. Разходи за текуща дейност, ремонт и поддръжка на сгради, покриване на режийни разноски, данъци, такси и др. еквивалентни.
Проектните предложения се оценяват съгласно критериите посочени в раздел XIV „Критерии за оценка на проектите“ от Програмата.
Заявителите имат право да кандидатстват за финансиране само с един проект по една или повече от допустимите дейности, които да бъдат взаимно обвързани и в комплекс да допринасят за постигането на целите на проекта. Проектното предложение трябва да бъде мотивирано и придружено с обосновка на планираните дейности, които да допринасят за създаване на съответния нов културен продукт.
Документите се подават в 30-дневен срок, считано от деня след датата на публикуване на обявата на интернет страницата на Министерството на културата – до 8 ноември 2024 включително.
Проектните предложения за кандидатстване могат да бъдат подавани, както следва:
На хартиен носител в един екземпляр, на място в деловодството на Министерство на културата или чрез лицензиран пощенски оператор на адрес: Министерство на културата, София 1040, бул. „Александър Стамболийски“ № 17, като в тези случаи важи датата на изпращане, поставена на пощенското клеймо или датата на изпращане, поставена на разписката, издадена от куриерската служба. Всички копия на документи следва да са заверени с „Вярно с оригинала“, подписани от лицето, представляващо юридическото лице.
Обръщаме внимание, че всички представени документи за участие в конкурсната сесия, следва да са надлежно попълнени и подписани от автора на съответния документ!
За кандидатстване за финансиране се подават следните документи:
1. попълнен формуляр за кандидатстване по образец Приложение № 1;
2. бюджет на проекта по образец Приложение № 2;
3. декларация по образец, за липса на двойно финансиране по образец Приложение № 3;
4. декларация за липса на публични задължения по образец Приложение № 4;
С Програма "Нематериално културно наследство" (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) за 2024 г. за подпомагане на дейности на професионалните фолклорни ансамбли, както и с формулярите за кандидатстване, можете да се запознаете по следните начини:
За допълнителна информация на телефони – 02/94 00 985 и 02/94 00 844.
|