BG / EN | Начало | Карта на сайта | Контакти | RSS Вторник, 02.06.2020
 
       






























































МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА НАГРАЖДАВА ИЗЯВЕНИ ДЕЙЦИ ПО СЛУЧАЙ 24 МАЙ

обратно

(22.05.2020)

С почетното отличие „Златен век“, както и грамоти за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност, са удостоени над 70 личности и институции в областта на културата и на изкуствата

 

   Министерството на културата отличава седемдесет и две изявени личности и институции за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската национална идентичност и по повод 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

  Почетното отличие на Министерството на културата „Златен век“ (в различните му категории) традиционно се присъжда на дейци от различни области на културата и изкуствата за техния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света.

 

„Златен век“ – огърлие, грамота и парична награда са присъдени на:

 

-        Александрина Пендачанска – оперна певица;

-        Проф. Милена Моллова – пианист и музикален педагог;

-        Васил Найденов – поп изпълнител;

-        Йордан Дафов – диригент;

-        Проф. Минчо Минчев – виртуозен цигулар.

 

„Златен век“ – звезда, грамота и парична награда получават:

 

-        Трендафил Василев – писател;

-        Мими (Марийка) Николова – певица;

-        Дора Чаушева – директор на Национален музей „Васил Левски“ – Карлово;

-        Петър Вучков – актьор и телевизионен водещ;

-        Проф. Анастас Георгиев Славчев – музикант;

-        Недко Трошанов – музикант;

-        Любомир Денев – композитор и пианист;

-        Маргарита Димитрова – изпълнителен директор на фондация „Аполония“;

-        Проф. Христо Йоцов - музикант, композитор;

-        Мила Искренова – хореограф, балет „Арабеск“;

-        Проф. Йордан Гошев – композитор, преподавател.

 

 С почетен знак „Златен век“ – „Печат на Цар Симеон Велики“, златен, грамота и парична награда, са отличени:

 

-        Д-р Стефан Бакърджиев – директор на РИМ – Ямбол;

-        Тони Димитрова – завеждащ отдел в НПТМ – Музей на текстилната индустрия;

-        Галина Кралева – кинорежисьор и сценарист;

-        Ася Маринова Николова – директор на Национален музей „Хр. Ботев“ – Калофер;

-        Петър Райжеков -  председател на НЧ „Славянска беседа - 1880“, София;

-        Михаил Цонев – читалищен деец от Благоевград;

-        Иван Андонов – председател на НЧ „Братство - 1869“ в Кюстендил;

-        Антоанета Воденичарова – музикант и клавирен педагог;

-        Йордан Станимиров – хореограф;

-        Димитър Илиев – скулптор;

-        Димитър Пейчев – поет и художник;

-        Илко Минев – писател;

-        Георги Ангелов – писател;

-        Станка Калчева – актриса;

-        Светлин Ивелинов – балетист и хореограф;

-        Емануил Иванов – музикант;

-        Розина Караславова – ръководител на формация „Бон-Бон“.

 

 Почетен знак „Златен век“ – „Печат на Цар Симеон Велики“, сребърен, грамота и парична награда се връчват на:

 

-        Невена Димитрова – НЧ „Зора - 1945“, Ямбол;

-        Светлан Иванов – помощник-реставратор в РИМ – Бургас;

-        Росен Богданов – председател на НЧ „Саморазвитие - 1902“, гр. Завет;

-        Стоян Иванов – директор на ИМ – Клисура;

-        Юлия Нинова – директор на Специализиран музей за резбарство и зографско изкуство в Трявна;

-        Петър Бойчев – директор на ИМ – Тутракан;

-        Венцеслав Петков – уредник-биолог в отдел „Природа“ на РИМ – Русе;

-        Грозделина Георгиева – уредник в РЕМ – Пловдив;

-        Христина Манова – директор на ИМ – Разлог;

-        Кирил Аспарухов – артист;

-        Таня Евтимова – актриса, основател на театър „Дани и Деси“ – Хасково;

-        Атанас Евтимов – основател на театър „Дани и Деси“ – Хасково;

-        Мариана Павлова – учител в НУКК;

-        Илонка Цонева – учител в НУКК.

 

Грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получават следните личности и организации:

 

-        Силвена Байракова – председател на НЧ „Отец Паисий - 1883“, Велинград;

-        Ани Парапунова – секретар на НЧ „Димитър Благоев - 1925“, Добринище;

-        Геновева Танчовска – секретар на ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови“, Свищов;

-        Минко Стефанов – председател на НЧ „Зора - 1860“ – Сливен;

-        Данаил Петков – председател на НЧ „Развите - 1870“ – Севлиево;

-        Любомир Илиев – секретар на НЧ „Цвят - 1870“, Видин;

-        Мая Падарева – секретар на НЧ „Георги Тодоров - 1885“, Белица;

-        Ценцерушка Андреева – секретар на НЧ „Г. С. Раковски - 1925“, София;

-        Кирилка Спасова – секретар на НЧ „Н. Й. Вапцаров - 1922“, София;

-        Анета Мутафчиева – председател на НЧ „Т. Петков - 1963“, Шумен;

-        Васил Василев – председател на НЧ „Просвета - 1870“, Свиленград;

-        Ваня Стефанова – секретар на НЧ „Просвета - 1870“, Свиленград;

-        Елена Димитрова – актриса;

-        Борис Далчев – сценограф;

-        Явор Вълканов – актьор;

-        НЧ „Зора - 1945“ – Ямбол;

-        НЧ „Св. Климент Охридски - 1969“, Хасково;

-        Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ – Сливен.

 

С грамота за принос в популяризирането на българската култура по света по повод 24 май се отличават:

 

-        Цвета Софрониева – писателка, поетеса и преводач, Германия;

-        Владимир Кърпаров – саксофонист, джаз-музикант, Германия;

-        Красимир Колев – художник, Австрия;

-        Светлина Стоянова – оперна певица, Австрия;

-        Анастасия Георгиевна Гачева – ст.н.с., к.ф.н., член на Руското философско дружество, преподавател, Руска федерация;

-        Никита Сергеевич Гусев – ст.н.с., к.и.н., научен секретар на Института по славянознание при РАН, Руска федерация;

-        Мария Николаевна Белова – българист, Руска федерация.

 

            Тази година официалната церемония по връчването на наградите „Златен век“ ще бъде насрочена през есента. Причината са въведените ограничения за провеждане на събития и противоепидемичните мерки, свързани с пандемията от COVID-19.



Принтирай Изпрати на e-mail
обратно

Културен календар
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
цялата програма »
Конкурси/Обяви
(19.05 - 18.06.2020)
Министерство на културата обявява сесия за финансова подкрепа на проекти за създаване на произведения, събития и спектакли в областта на танцовото изкуство, реализирани от културни организации, осъществяващи професионална дейност в областта на танцовото изкуство, които не са държавни или общински културни институти »

(19.05 - 18.06.2020)
Министерство на културата обявява сесия за финансова подкрепа на проекти за създаване на спектакли в областта на театралното изкуство, реализирани от културни организации, осъществяващи професионална дейност в областта на театралното изкуство, които не са държавни или общински културни институти »

виж всички »
Зала "Средец"
(27.05 - 15.06.2020)
ГАЛЕРИЯ „СРЕДЕЦ“ ПРЕДСТАВЯ: ДИМО КОЛИБАРОВ: „ПЪТУВАНЕ“ – БИБЛИОФИЛСКИ АЛБУМ, ОФОРТИ »



виж всички »
 
© Министерство на културата на Република България, 2006 | Посещения: 135275859 Изработка : MediaPointDS